reklama

O nakupovaní cez sviatky a nedele

Do diskusií o predaji v nedeľu a sviatky dávam dokopy výber známych a menej známych argumentov.  Pre tých, ktorí nemajú čas sledovať argumenty som spravil takúto skratku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Diskusia k sviatočnému predaju v troch rovinách.Prvá rovina: Ekonomická

 Stručne k ekonomike:

Ľudia vytvárajú statky a služby. Aby ich niekto kúpil, potrebuje o.i. čas a príležitosť. Čas v ktorý sa dá výmena uskutočniť, a príležitosť na čo potrebujeme konkrétnu vec alebo službu.

 Vysvetlím:

ak by sme nemali v kalendári meniny, na Jozefa by mali krčmy prázdno. No vďaka tejto príležitosti jednotlivec Jozef, ktorý zdanlivo nemal financie, na túto príležitosť ich našiel a minul. A na ďalší rok spraví všetko preto, aby niekde financie našiel/zarobil. Tým chcem povedať, že "rozprúdenie ekonomiky" nie je iba o finančných možnostiach jednotlivcov, ale hlavne o príležitosti a vôli utratiť zarobené peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Takže:

Máme ekonomickú silu cca 300 000 ľudí pracujúcich v segmente maloobchodného predaja. Áno, značná časť z nich pracuje v nedeľu a práve preto nemôže svoje zarobené peniaze minúť v reštauráciách, lyžiarskych vlekoch etc. Ekonomika krajiny je ochudobnená o ich finančné zdroje.

 Aha, môže vás napadnúť, že predsa títo vytvárajú tržby pre obchodný reťazec. Jasné. To ale nie je výhra. Tieto tržby sa menia na zisky korporácií a tie opúšťajú našu krajinu. Okrem toho zamestnanci v reťazcoch pracujú za pomerne nízku, takmer konštantnú mzdu, či je sviatok, alebo piatok. Ich príjem sa výrazne nemení. Pre ekonomiku je naozaj viac prospešný ich voľný čas a podporenie malej miestnej reštaurácie s detským kútikom. A práve toto postupne roztáča ekonomiku - spotreba. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Reťazce vám povedia: 

"budeme prepúšťať!" Tomu nemožno veriť. Zamestnancov, ktorí pracujú v nedeľu, budú potrebovať na posilnenie smien cez týždeň večer a soboty...

 A samozrejme ešte argument

: Kupujúci minú viac peňazí, keď budú dlhšie nakupovať. 

No, veru, tu je potrebné povedať, že práve kratší čas a hlavne jednotný čas určený na nakupovanie, môže paradoxne zvýšiť tržby. Príkladom sú také Vianoce. Už sme si zvykli, že je to čas nakupovania. Žatva predajcov. A naozaj treba uznať, že tržby v tomto "jednotnom nákupnom čase" sú omnoho vyššie aj pri spočítaní slabšieho predaja v Januári. A to len preto, že je to čas nakupovania. A podobne to môže byť v týždennom cykle. Ak si v našej spoločnosti stanovíme sobotu ako nákupný deň, je možné, že obchodníci predajú viac ako za sobotu a nedeľu sčítane. Z princípu: keď sú tu všetci v obchode súčasne a všetci kupujú, no kúpim aj ja. Taká davová psychóza.... Množstvo predaného tovaru naozaj nezávisí od dĺžky otváracej doby. A keď manažéri zvládnu naplánovať smeny tak, že kupujúci nebude v tento nákupný deň čakať v rade, no bolo by to výborne. Myslím, že smena sa ľahšie a presnejšie naplánuje, keď nemusíte plánovať ešte nedeľu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ďalší príklad nepriamej úmery času predaja a tržieb

: Jeden nemenovaný reťazec v Česku začal mať otvorené NON STOP. Predaje sa nezvýšili, a naopak režijné náklady (energie a údržba) sa zvýšili. Preto takýto predaj neskôr zrušil.Druhá rovina: Sociálno-psychologickáOtázka:

Potrebuje spoločnosť nedeľný predaj? Veď ľudia si predsa musia slobodne vybrať, kedy chcú ísť do obchodu. Ich právo slobodného nakupovania musí byť silnejšie, ako právo voľnej nedele predavačiek!? Musí? Tu nie je voľba slobody, ale voľba uprednostnenia jednej z dvoch možností, práva nakupovať v nedeľu, alebo práva nepracovať v nedeľu. Tvrdenie proti tvrdeniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V tejto rovine upozorňujem na citeľný rozdiel zamestnaní:

 Sú zamestnania, kde sa nedeľnej práci vyhnúť nedá. Napríklad taká dojička. Či sa jej to páči alebo nie, musí aj v nedeľu podojiť kravy. Alebo lekár na pohotovosti by aj v nedeľu mohol/mal zachraňovať životy. No na druhej strane sú zamestnania, kde to naozaj nie je nevyhnutné. Stane sa niečo supermarketu, keby sa v nedeľu neotvoril? Asi nič. Jedine žeby sa mu zvýšili zisky tak ako to je popísané v ekonomickej rovine.

 

 Jaj:

Ale čo tí ľudia, ktorí sa naučili mrhať časom nedeľnými nákupmi. Tu sa dostávame do takej roviny, kde si prestáva človek vážiť sám seba. Musí ísť nakupovať, lebo sa to stalo zvykom. Lebo to tak všetci robia. Lebo celú sobotu preležal po divokom piatku... Lebo.... Lebo je to pohodlné? Lebo sa mi už nechce ísť nikde inde? V takomto stave intelektuálnej prázdnoty by mal pôsobiť štát a upraviť podmienky tak, aby si človek mohol z "ohromnej palety výberu trávenia času" mohol vybrať aj možnosť zájsť do prírody, zastaviť sa u priateľov, navštíviť predstavenie, koncert, alebo sa len tak povenovať rodine... Zdá sa mi, že mnoho ľudí si neuvedomuje, že uprednostňovaním nákupu pred osobným oddychom ubližujú najmä sebe. Štát by preto mal zasiahnuť v prospech zdravia svojich občanov podobne, ako zasahuje obmedzovaním predaja cigariet a alkoholu. Súhlas?

 Tretia rovina: Kultúrna

 Použijem príklad jedného človeka:

 Volal sa Ježiš, áno presne ten zakladateľ kresťanstva, nespochybniteľnej súčasti západnej civilizácie. Tento mladý človek totižto kázal a uzdravoval aj v židovskú sobotu. Čo je akoby kresťanská nedeľa. Dá sa povedať, akoby pracoval v nedeľu. Áno je to tak.

 Poviete si:

No vidíte. Je to jasný odkaz, ktorý odporuje názorom diskutujúcich kňazov, kostolníkov, či iných kresťanov a polokresťanov. No neunáhlime sa. Určite to nerobil náhodou. Myslím ten Ježiš. On pracoval v "nedeľu" preto, aby ostatní mali podnet k zamysleniu. No ostatní by nemali podnet k zamysleniu, keby boli v práci (trebárs v supermarkete, vtedajších tržniciach). Nemohli by sa zúčastniť rôznych verejných rečí, zázrakov a ďalších udalostí. Takže využil to, že židia mali jeden deň prikázané oddychovať. A mohol im dať podnet sa zamyslieť. Jedným dal podnet zamyslieť nad tým, či celý týždeň konali rozumne, ďalším zas, či ich obchodné aktivity nemohli byť orientované na iné výnosnejšie ciele etc.

 Skrátene

: Vysvetlím to príkladom. V jednej lokalite v New Jersey, USA (Hunterdon county, aby ste mi verili) poznám mnoho farmárov. Farmárčenie je taká činnosť, kde je pracovanie v nedeľu pomerne bežné. Len jeden farmár bol však taký, čo v nedeľu nepracoval. A porovnanie: Mnohí farmári boli strhaní, pracovali od úsvitu do neskorej noci, mnohí nemali na zaplatenie účtov (ktorých je neúrekom) a pracovali ešte viac. A tento jeden farmár, zhodou okolností pochádzal z Maďarska, mal tradičný spôsob života. Každý deň obed, nedeľa voľná. A viete čo? Práve tento farmár mal najprosperujúcejšiu farmu, pričom paradoxne robil najmenej. Prečo? Lebo počas oddychu sa dokázal pozrieť na svoje podnikanie a mal čas nájsť nové spôsoby podnikania. Možno práve preto objavil ako chovať bažanty a to bolo výborne výnosné. Poviete si, veď to nemá nič spoločné s nedeľou, je to skrátka podnikavá povaha. No poviem, podnikavá povaha bez oddychu bude len povaha strhaná, vyčerpaná, unavená a hlavne bez nápadov.Summa summarum

: Nie každá kultúra má tradíciu prikázaného oddychu v jeden deň. Také východné civilizácie sú pomerne individuálne, a ich členovia oddychujú individuálne, každý v iný deň. A už to majú zaužívané pekne dlho. V procese globalizácie sa však tento zvyk rozširuje. A ako počítam, tak počítam, viac argumentov mi vychádza v prospech spoločného oddychu v jeden deň. Nie preto, že civilizácie ktoré taký oddych mali sa dokázali silovo a mocensky presadiť na úkor civilizácií, ktoré tento výdobytok nemali. Nie. Hovorím to preto, že je užitočné si tento poviem "poklad" prikázaného oddychu chrániť. Nedeľa tu totiž nie je aby nás obmedzovala, ale aby nám pomáhala dôstojne prežiť v hektickom svete.

 PS

 - Zámerne som sa vyhol argumentu, že aj v Rakúsku to majú, takéto argumenty sa mi nepáčia. 

 - Ešte posledný argument tradícií. My sme naozaj vždy boli nedeľnou kultúrou. A potom poznáme ešte kultúry jogurtové, a iné... ...aha to už preháňam...

Marián Glovaťák

Marián Glovaťák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...hľadám pravdu,...čosi tuším, že by niekde mohla byť, na prvý pohľad som o tom pevne presvedčený, ...no v skutočnosti len hľadám v tme neistoty...proti frfľaniu a sťažovaniu bojujem vtipmi a veselosťou, no niekedy aj ja sa prichytím, ako frflem. - Ak by ste ma niekedy stretli, a ja budem frfľať a sťažovať sa, potiahnite ma za vlasy :-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu